Tayfun Kocabalkan
tkocabalkan@hotmail.com
xı. Benidorm Satranç Festivali
08/12/2012

 

    Satranç Festivali Nasıl Yapılır,

 Satranç Festivali deyince bizler  katılımın çok olması  ve yabancıların ilgi göstermesi nedeniyle  büyük illerimizden İstanbul'da ve İzmir'de yapılan Satranç turnuvalarını biliyoruz. Aslında ismi üstünde Satranç Festivali içinde Satrançla ilgili her konuya değinebilmeli ki, ismi Satranç festivali olsun.

 Yurt dışındaki Satranç festivalleri nasıl yapılıyor bir bakalım ,  İspanyanın  Benidorm sahil kasabasında  bu sıralarda Gran Bali  Hotel de  XI. satranç Festivali yapılıyor.  Kasaba sahil kısmında yer aldığı için yazın avrupa ve dünyanın birçok yerlerinden  turistlerin   geldiği ve yer bulunamayacak kadar yoğunluğun yaşandığı söyleniyor , kışında bu günlerde hala Turistler bulunuyor hatta denizede giriyorlar.Bu kasabayı araştırıp bakmanızı öneriyorum mutlaka hoşunuza gidecektir. 

  Festivale gelince,

 1. Önemli konu:

 Turnuvaya katılan oyuncular turnuvanın yapıldığı Hotelde kalırlarsa diğer Hotel müşterilerinden daha az para ödüyorlar. :) Bu bana garip geldi çünkü bizler Türkiyede böyle birşey yaşayamıyoruz. Üstelikte Hızlı ve Yıldırım turnuvalarına katılan Hotel müşterileri katılım ücreti ödemiyorlar. Bu turnuvalarda nakit para ödülüde var.

 2. Önemli konu:

 Burada Satranç Festivali yapılıyor, insanlar satranç oynamaya doyamıyorlar. Hangi turnuvada oynayacağınızı seçerek  katılabiliyorsunuz.  Bayanlar  ( 10 katılımcı ) ,  2300 altı , 2000 altı ,16,14,12,10,8  yaş ve altı turnuvalar,Takım turnuvaları, gece yıldırım ,gündüz hızlı turnuvalar., tabiki  büyük ustaların  simultane gösterileride var. Organize edenler Satranç oynamaya  gelenlere şölen sunuyorlar. 

 3.Önemli konu .

 Turnuvalardaki katılımcı sayısı 300 civarında olan turnuvalarda bile hakem sayısı 2  arasıra 3 olduğunu gördük.

 4. Önemli konu :

  Bu kadar çok turnuvanın yapıldığı yerde hiçbir karışıklık,kargaşa yaşanmıyor, acaba neden diye sormadan edemiyoruz. Galiba bu turnuvayı organize yapan kişiler  acaba aylarca öncedenmi hazırlandılar ? Diye soruyoruz.

 5. Önemli konu:

    90+30 sn oynanan Turnuvalarda geç kalma süresi  60 dakika  evet yanlış okumadınız. Tam 60 dakika geç kalma süresi var. Durun daha bitmedi hızlı ve yıldırım turnuvalarında ne kadar biliyormusunuz? bunada dikkat ediniz bayrak düşene kadar süreniz var.  Birşey daha var oda ne biliyormusnuz ? Festivale katılan oyuncuların çoğunluğu  bu Hotelde kalıyor. 

 Aslında yazarsınız geç kalma süresini  ( 0  ) dakikak diye birkaç dakika yada sn geç kalan oyuncuya  kaybetti diye verisiniz ( 0 )  olur biter. Neden oyuncunun geç kalabileceğini düşünesinizki ,Oyuncu mutlaka ama mutlaka masasında olmalı ,geç kalma  şansı olamaz, özel bir durumu olamaz,eğer Satranç turnuvasına katılıyorsa mutlaka ama mutlaka uyması gereken kurallar vardır kesinlikel esnemek yok. Çünkü  birisi böyle yazılmıştır .

 Benidorm XI. Satranç Festivalinde satranç camiasına ,oyuncularına ,Hakemlere, Anne Babalara, Antrenörlere,  seyircilere hizmet sunuyorlar.Satranç oynamaya, oynatmaya harcanan çabalara herkim olursa olsun  emekleri saygıyla takdir ediyor ve destekliyorum .Umarım Türkiyedede böyle güzel organizasyonlar olabilir. 

 Satranç Festivalleri,Turnuvaları hizmet için yapılmalı ,ulaşabilecek herkesime ulaşması sağlanmalı,böyle organizasyonları desteklemeli bunları yapanların hakettikleri mükafatı, ödülü vermeliyiz.

 Hepinizi saygıyla selamlarım.6798 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

27.Schwarzach Open Satranç Turnuvası - 29/08/2012
27.Schwarzach Open Satranç Turnuvası
2012 Yıldırım ve Elo Turnuvası - 18/06/2012
2012 Yıldırım ve Elo Turnuvası
Türkiye Satranç Şampiyonası - 04/04/2012
Türkiye Satranç Şampiyonası
Türkiye Yıldızlar Şampiyonası - 04/04/2012
Türkiye Yıldızlar Şampiyonası
İstanbulda Elo turnuvası - 04/04/2012
Gopsem tarafından düzenlenen Elo turnuvası 06.04.2012 Cuma günü saat 19:30 da başlıyor.
Yazılarıma başlarken - 04/04/2012
Yazılarıma başlarken
Viyana chess open - 04/04/2012
Viyana chess open 17.08.2011
Türkiye Küçükler Şampiyonası - 04/04/2012
Türkiye Satranç Şampiyonası ve Türkiye Küçükler Şampiyonası